Конспект урока английского языка по теме «Молодежь и конфликты» 9 Класс

Муниципальное казенное образовательное учреждение средняя общеобразовательная школа №11 г. Палласовки Волгоградской области

$Конспект урока английского языка в 9 классе по теме «Молодежь и конфликты»

Конспект урока разработали

учителя иностранного языка

высшей квалификационной

категории

Андрюнина Татьяна Викторовна

Батанова Галина Джамалутдоновна

$

Палласовка 2013

Тема: “Youth and Conflicts”

Цель урока: Активизировать речемыслительную деятельность учащихся, формировать умения анализировать и критически оценивать информацию, применять полученные результаты к различным ситуациям

Задачи урока:

С$овершенствовать умения и навыки практического владения по данной теме с использованием разных видов речевой деятельности: говорения, чтения, письма.

Развивать критическое и логическое мышление через постановку вопросов и выделение проблем, которые необходимо решить с использованием разговорных клише и грамматических конструкций по теме.

Воспитывать толерантность, чувство уваж$ения к собеседнику

Основной метод: технология развития критического мышления

Тип урока: обобщение и закрепление знаний по теме

Оснащение урока: компьютер, экран, презентация в Power PointYouth and Conflicts”, раздаточный материал, аудиозапись с текстом

Результат использования технологии развитии критического мышления

Использование приемов Brainstorm Activity (мозговая атака), Cluster (гроздь), стратегии Insert и создание $Cinguain (Синквейн) – все это дает возможность учащимся самореализоваться в рамках изученной темы.

Использование технологии развитии критического мышления на уроках помогает учителю развить в детях самостоят$ельность, ответственность, умение адаптироваться к сложившейся ситуации.

Ход урока

1. Организационный момент (Слайд №1)

Teacher: Good morning dear students! I think you are ready for our lesson and have a good mood. I want you to pay attention to the picture.

2. Сообщение целей и задач урока (Слайд №2)

Today will speak about conflict

– have Brain-storm Activity

– discuss the text with the Insert method

– work with presentation

– make Cinguains about conflict

Teacher: So, let’s start our lesson!

3.Мозговой штурм, кластеры (Слайд №3)

Teacher: Now, let’s have Brain-storm Activity. I ask you to divide into groups. The first group will brainstorm all the nouns that come to your mind when you listen to $the word “conflict.” The second will speak about what kinds of conflicts do they know. Work in groups, please. ( Групповая работа – две группы учащихся заполняют кластеры)

Are you ready? Now I ask one of your groups to speak.

1 Student: in our opinion conflict is…

2 Student: We have dis$cussed some kinds of conflicts. So, our decision is…

Teacher: Thank you for your answers. We can use these expressions at the end of the lesson.

4. Активизация лексики по теме и развитие умений говорения

$1. Teacher: And now look at the screen. Try to make sentences using the words of our topic (Слайд № 4)

2. Дискуссия по вопросам

Teacher: I think it’s time to discuss the main questions of our lesson.

Pay attention to the questions (Слайды № 5, 6)

Why do conflicts happen?

What or who can be involved in any conflict?

What can different conflicts$ lead to?

Is it necessary to prevent conflicts? Why?

What kinds of conflicts do you know?

3. Teacher: In conclusion of our discussion we can get such kind of diagr$am (Слайд № 7)

4. Монологическое высказывание учащегося по теме с использованием презентации (прилагается)

Teacher: Well, you promised me to prepare a presentation on the theme of our lesson

5. Teacher: There are three main groups of conflicts: family, school and teens. It’s time to talk about the ways of solving different kinds of conflicts. Try to use your own experience. Answer the question: what do you about five steps of resolving a conflict? (Слайды8, 9, 10)

Students: There are five steps of resolving conflicts:

$

Decide what the problem is

Let everyone suggest an idea about how to solve a problem

Together discuss what will happen with each idea

Choose the best idea

Put the idea into action

6. Teacher: So, well, can you tell me how can teenagers cope with their problems? While $answering use the modelShould (Слайд № 11)

Работа с текстом по методу Insert, письмо (дифференцированная работа в группах) (Слайд № 12)

Teacher: At home you have read the letters of Frank and Diana for a teenage magazine. I’d like to work in two groups.

The first group: have to use words and complete the sentences

The second group: work at the text with the INSERT method

Teacher: I$ remind you to fill the table on your cards (работа с карточками)

I know this fact V

New information +

Have questions?

$

  • If you know the given information you put a V (tick) opposite the sentence

  • If the information is new for you – yo$u marked it with a +

  • If something is not clear to you – you to put an? Ask questions

Teacher: Let’s check your cards. Let’s begin with the first column.

What was familiar to you? (Учащиеся зачитывают предложения из первого с$толбца)

What was unfamiliar new for you? (Учащиеся зачитывают предложения из второго столбца)

Have you got the questions to the text? (Учащиеся зачитывают предложения из третьего столбца)

Teacher: OK! You have managed doing the task. Look at the screen.

(Слайд № 13)

Рефлексия

Teacher: Our lesson is coming to an end, it’s time for $reflecting. We have discussed much today. Did you like our lesson? Please express your opinion with the help of cinquain.

You know the structure. Here is an example. (Слайд № 14)

Work in pairs and present them, please!

5. Итоги урока

Teacher: What have you learned during today’s lesson? (Слайд № 15)

Students: During today’s lesson

I have found out that…

learnt…

remembered…

known

Teacher: Dear students! I’m very grateful to you for the lesson. You have worked hard and I will give only good and excellent mark$s. (Слайд № 16)

Еще записи

Leave a Comment