Конспект урока на тему "словообразование в английском языке (суффиксация)"

Зыбина Ольга Александровна

$МОБУ «Лицей №1» г. Киселевск

Учитель английского языка

Урок по теме: словообразование в английском языке (суффиксация)

Задачи: повторить и обобщить правила словообразования (суффиксы существительного -er/or/ar, -ist, -ant/ent, -(i)an, -ee).

Ход урока

Организация урока.

  1. Учащиеся читают, выборочно переводят слова и объясняют значение суффиксов - обозначают лицо, которое занимается определенной деятельностью.

Reader, dancer, botanist, economist, participant, historian, musician, grantee, licensee.

  1. Обобщение грамматического материала: образование существительных с помощью суффиксов -er/or/ar, -ist, -ant/ent, -(i)an, -ee:

  1. глагол + -er/o$r/ar

teacher (учитель), sailor (моряк), beggar (попрошайка)

  1. существительное/глагол/ прилагательное + -ist

motorist (автолюбитель), tourist (турист), nationalist (националист)

  1. глагол + -ant/ent

contestant (конкурсант), student (учащийся)

  1. существительное + -(i)an (национальность, звание, профессия)

$librarian (библиотекарь), academician(академик), Canadian (канадец)

  1. глагол + -ee (пассивность - лицо, на которое направлено действие)

trainee (стажёр), employee (работник по найму)

  1. Ознакомление с правилами написания образованных существительных

to drive + er = driver to cook + er = cooker run + er = runner

$biology + ist = biologist piano + ist = pianist physics + ist = physicist

  1. Тренировка в употреблении. Можно проводить в форме игры в командах на время. За каждое правильно образованное слово команды получают очко, за каждую ошибку – очко снимается.

  1. Образуйте существительные глагол + -er/or/ar

catch

cook

drive

govern

instruct

invent

lead

manage organize own

catcher

cooker

driver

governor

instructor

inventor

leader

manager

organizer

owner

  1. существительное/глагол/прилагательное + -ist/$ast

art

$biology

caricature

cycle

economy

ego

guitar

gym

piano

artist

biologist

сaricaturist

сyclist

economist

egoist

guitarist

gymnast

pi$anist

  1. глагол + - ant/ent

assistпомогать

inhabitнаселять

participateучаствовать

serveслужить

assistant

inhabitant

participant

servant

  1. существительное + -(i)an (национальность, звание, профессия)

academy

electricity

History

magic

policy

$

Russia

tactics

technics

Ukrain

academician

electrician

Historian

magician

politician

Russian

tactician

technician

Ukrainian

  1. глагол + -ее ( лицо, на которое направлено действие)

    to abandon – отказываться от права собственности

    $to adopt – усыновлять

    to address – обращаться

    to grant – дарить

    to license - разрешать

    to pay – платить

    to train – обучать

    to refuge – давать убежище

    abandone$e

    adoptee

    addressee

    grantee

    licensee

    payee

    trainee

    $refugee

  2. Образуйте от данных существительных глаголы и переведите их на русский язык

actor

composer

conductor

director

fighter

founder

inventor

miner

sailor

sleeper

speaker

visitor

to act

to compose

to conduct

to direct

to fight

to found

to invent

to mine

to sail

to sleep

to speak

to visit$

  1. Образуйте от данных слов существительные и прилагательные, переведите их на русский язык

Canadian

capitalist

$Hungarian

internationalist

specialist

socialist

statistician

guardian опекун

mathematician

musician

physician врач

Canada

capital

Hungary

international

sp$ecial

social

statistics

guard - охрана

mathematics

music

physic - лекарство

  1. Преобразуйте слова, напечатанные заглавными буквами в конце строк, так, чтобы они грамматически и лексически соответствовали содержанию текста

Alan Alexander Milne, the youngest of the family’s three sons, went to Westminster School at the age of 11 and then went on to Cambridge to become a (1)__________ . But he never did. Instead he became an (2)_________ of the university journal “Granta” in which he published some of his light humorous poems. Then he went to London hoping to earn his living as a (3)_______. By and by London magazines began to publish his witty works, and in 1905 he published his first book, a shilling paper- back collection of humorous essays. Aged only 24 he

was given a post of (4)________ editor of the famous magazine “Punch”.

MATHEMATICS

EDIT

$

WRITE

ASSIST

Ключ: 1 mathematician 2 editor 3 writer 4 assistant

There are amateur cricket clubs all over England, but there is a bi$g difference between the amateur and the professional (1)_________. The amateur cannot get money for the game. The professional

(2)_________ is in a much higher class. He has to learn many kinds of skills. He has to be an athlete, a (3) ________ and (4) ______ and turn like a (5)_______. He must be patient, and must not let other (6)_____________ be dishonest with him.

CRICKET

PLAY$

RUN JUMP

GYM

COMPETITION

Ключ: 1 cricketer 2 player 3 runner 4 jumper 5 gymnast 6 competitors

I always wanted to be a great (1)_________. I had the dreams of discovering a new drug that would save the lives of hundreds of (2)________. Unfortunately I was not a good (3)_________at chemistry and the

(4)_________ used to be very cross with me. After a while I decided I would become an (5)________ and design an amazing new production which would become a household name. A few weeks later I had a

brilliant idea for a pen that would write upside down. To my disappointment a friend of mine pointed out that I was not a (6)________.

SCIENCE

PATIENCE STUDY TEACH

INVENT

PIONEERING

$Ключ: 1 scientist 2 patients 3 student 4 teacher 5 inventor 6 pioneer

  1. Заключение. Подведение итогов.

Post Comment